Inköp och Logistik
2021-06-09
Exportkoordinator sökes till internationell tjänst i Norrort!
Vill du fortsätta utvecklas på ett internationellt företag, i en bred logistikroll? Vi söker nu dig, med erfarenhet av export och tull till vårt kundföretag i norra Stockholm!
Till vårt kundföretag i Norrort söker vi nu en Exportkoordinator som har erfarenhet av export och tullfrågor. Du ingår i Outbound-teamet och tillsammans arbetar ni med att registrera kundorder för reservdelar och maskiner. Du hanterar även bokning av utleveranser, boka frakt, ta fram fraktdokumentation och fakturerar kunder. I rollen samverkar du med dotterbolag, agenter/distributörer, produktion och lager. Du arbetar med beställningar och leveranser till alla delar av världen; Europa, Asien, Amerika och Afrika, så det är såklart viktigt att du känner dig bekväm att arbeta på engelska.
Tjänsten är på heltid och gäller ett konsultuppdrag med start så fort som möjligt, fram till slutet av november, med chans till förlängning. Du anställs av The Place och arbetar som konsult på vårt kundföretag.
Vem tror vi att du är?
För att snabbt komma in i rollen som Exportkoordinator, tror vi att du har följande bakgrund:
- Tidigare erfarenhet av orderadministration från ett internationellt företag
- Erfarenhet av att arbeta med länder utanför EU samt att arbeta med exporthantering (dokumentation, bokningar, tull etc.)
- Erfarenhet av att arbeta med kundordermodul i ett ERP-system, gärna M3 eller liknande
- God kunskap i hela MS Office
- Svenska och engelska flytande i tal och skrift
Vi tror att du är en kommunikativ och orädd person som inte är rädd för att hugga i där det behövs. Du hanterar med lätthet flera olika uppgifter parallellt och är flexibel och prestigelös. Vidare är du en god teamspelare som gärna stöttar dina kollegor, men som samtidigt klarar att arbeta självständigt.
Tycker du att tjänsten låter intressant? Tveka inte då att skicka din ansökan redan idag. Vi gör löpande urval och intervjuer och tjänsten kan komma att tillsättas före sista ansökningsdag.
The Place – Where happy work happens
Låter detta intressant och du fortfarande vill söka jobbet? Bra – du som lyckas knipa platsen blir dessutom en del av The Place! Som medarbetare hos The Place erbjuds du kompetensnätverk, mentorskap och trygga villkor. I The Place har du en Worklife Partner som är intresserad av att följa och utveckla ditt arbetsliv över tid.
Några förmåner som medarbetare hos The Place:
- En tilldelad jobbagent som tillsammans med dig tittar på utvecklingsmöjligheter
- Engagerat och modernt ledarskap med förståelse för livspussel
- Onboardingplan
- Kollektivavtal med pensionssparande, föräldralön m.m.
- Friskvårdsbidrag
- Specialerbjudanden
- Mentorskap
- Nätverksträffar
- Kompetensutveckling
Nyckelord: Exportkoordinator, Export, koordinator, Norrort